Kontrast: włącz / wyłącz
SPSKM_pisza_o_nas

Pacjenci wybrali. Najlepsze i najgorsze szpitale – gazeta.pl


03-10-2014

Dzięki portalowi Onkomapa chorzy na raka z całej Polski mogli oceniać lekarzy i ośrodki onkologiczne. Najbardziej przyjaznym lekarzem okazał się dr Krzysztof Adamowicz z Wojewódzkiego Centrum Onkologii w Gdańsku. A jak w rankingu wypadły szpitale?

Przewodnik po placówkach onkologicznych Onkomapa ruszył na początku lutego tego roku. – Pomysł wziął się z moich prywatnych doświadczeń – sama byłam pacjentką trzech onkologicznych ośrodków w trzech różnych miastach. I okazało się, że poziom opieki i problemy w każdym z nich były inne. Pomyślałam wtedy, że dobrze byłoby stworzyć portal, który zbierałby opinie i spostrzeżenia pacjentów i byłby wskazówką dla innych chorych. I tak powstała Onkomapa. Ten portal to przewodnik dla pacjentów, ale też baza wskazówek dla zarządzających szpitalami. Liczymy na to, że kierownicy ośrodków będą sprawdzać, w jakich obszarach pacjenci zauważają pewne braki i wyciągną z tego wnioski – opowiada Agata Polińska z Fundacji Alivia, pomysłodawczyni projektu.

Dobrze wyszkolony personel, świetne warunki

Od lutego pacjenci z całego kraju mogli na Onkomapie oddawać głosy na najlepsze ich zdaniem ośrodki onkologiczne, ale także i na specjalistów, których uznają za najbardziej przyjaznych. Chorzy mogli również wypowiedzieć się w badaniu ankietowym przeprowadzonym w placówkach przez TNS Polska. Łącznie wypełniono ponad 6 tys. ankiet. Placówki oceniano w pięciu kategoriach: opieka, organizacja leczenia, leczenie, wyposażenie ośrodka i przestrzeganie praw pacjenta.

Teraz poznaliśmy wyniki. Najlepszym ośrodkiem onkologicznym w kraju jest według badanych Samodzielny Publiczny Szpital Kliniczny im. Andrzeja Mielęckiego Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach (ocena 4,8, średnia ze 160 ocen). Jak pacjenci opisują tę placówkę? „Cierpliwi, wyrozumiali lekarze, dobrze wyszkolony personel, świetne warunki” – pisze jeden z chorych. „Wszyscy lekarze, z którymi miałem kontakt w tej klinice, to fachowcy, same superlatywy, uratowali mnie” – to już opinia innego z pacjentów.

Źródło: gazeta.pl

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2016 Samodzielny Publiczny Szpital Kliniczny im. A. Mielęckiego ŚUM